TekSoft Ana Sayfa

 

KTS için KDV Oranı Değişikliği

 

 

 

KDV oran değişiklikleri olduğunda mevcut stok kartlarının KDV oranlarını toplu olarak değiştirebilirsiniz.

 

Bu site 800x600 ve üzeri çözünürlüklerde Internet Explorer 5 veya üzeri tarayıcılar için dizayn edilmiştir.

 

 

ÖNCELİKLE VARSAYILAN KDV ORANLARINI GÜNCELLEYİNİZ

 

KTS de varsayılan KDV oranları her firma için ayrı tanımlanabiliyor ve bu oranlar "Firmaya İlişkin Ayarlar" altında bulunuyor.

 

 

Açılan ayar penceresinde 3 adet KDV oranı belirlenebiliyor, en çok kullanılan oran (varsayılan KDV oranı) ilk sıradadır. "Ayarları Değiştir" seçip, KDV oranlarını güncelleyip kaydetmeniz yeterli olacaktır.

 

KTS de birden fazla firmanız varsa, bu ayar her firma için ayrı tanımlanabildiği için, diğer firmalarda da oran değişikliği varsa onlar için de yapmanız gerekir.

 

 

 

MEVCUT STOK KARTLARININ KDV ORANLARINI TOPLU GÜNCELLEME

 

 

"Araçlar" menüsü altından "Stok Fiyatı Ayarlama Modülü" seçerek, stok kartlarının tamamında veya seçtiğiniz stok kartlarında toplu olarak KDV veya fiyat güncellemesi veya başka bilgileri değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz:

 

 

 

Açılan pencerede (aşağıdaki resimde örnek olarak gösteriliyor) KDV oranı değiştirilecek kartları SEÇ kutusunu işaretleyerek seçiniz (Tümü seç, Seçimi Tersine çevir gibi hazır seçenekler mevcuttur). Daha sonra ekranın altındaki YÖNTEM seçeneğinden Sadece KDV Oranını Ayarla seçip yeni oranı giriyorsunuz. Ekranın sağ alt köşesindeki seçeneği Seçilen Tüm Stok Kartlarına Uygula seçip, Ayarı Uygula düğmesine tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz.

 

 

NOT : Toplu bilgi değiştirme işlemleri öncesi bir yedek almanızı tavsiye ederiz. "Araçlar" - "Verileri Yedekle" - "Yedek Al" seçerek yedek alma işlemi yaptırabilirsiniz.

 

 

Ekranda isterseniz önce süzgeç uygulayıp, seçim işlemini sadece süzgeci karşılayan kayıtlar için yapabilirsiniz. Örneğin ürünlerin KDV oranları değişik ise, %18 KDV oranı olan ürünleri seçip işlem yapmak için "Süzgeç" menüsü altından "Özel Süzgeç Oluştur" seçip, KDV oranına göre süzgeç uygulayabilirsiniz. O durumda sadece süzgeci karşılayan kayıtlar gösterilir ve seçim işlemini yapıp KDV oranını ayarlayabilirsiniz :

 

 

 

 

 

 

SQL KOMUTLARI İLE KDV ORANLARINI GÜNCELLEME

 

Bu yöntem üstteki Stok Fiyatı Ayarlama Modülü ne alternatif olarak sunulmuştur. SQL komutlarını biliyorsanız veya KDV oran değişikliklerini mevcut stok kartlarına çabucak uygulamak istiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

 

SQL sorgu aracını çağırma : Control (CTRL) tuşu basılı iken ana ekrandaki Logoya tıklayınız :

 

 

KTS'de Firmayı Aç tıkladıktan sonra na ekranda ortada Logo ve altında tarih gösterilir. Klayveden CTRL tuşu basılı iken bu logoya fareyle tıklarsanız SQL sorgu aracı açılır:

 

 

 

 

 

SQL sorgu aracında SQL komutunu yazıp (veya kopyala-yapıştır yapabilrsiniz bu sayfadan), sonrasında Sorguyu Çalıştır seçerseniz, sizden Onay vermenizi isteyen bir kutucuk açılır. Kutucuğu işaretleyip tekrar Sorguyu Çalıştır seçerseniz bilgi değiştirme işlemi için sorgu çalıştırılır. Kaç kayıtta değişiklik yapıldığı raporlanır.

 

Örneğin KDV oranı %18 olan stok kartlarının KDV oranını %20 yapmak için aşağıdaki komut yazılmalıdır (başka oranlar için komut içindeki rakamları değiştirmek yeterlidir):

 

UPDATE STOK SET STKDV=20 WHERE STKDV=18;

 

İsterseniz birden fazla oran değişikliği için birden fazla komutu ekrana yazıp hepsini birden çalıştırabilirsiniz :

 

UPDATE STOK SET STKDV=20 WHERE STKDV=18;

UPDATE STOK SET STKDV=10 WHERE STKDV=8;

 

NOT : SQL sorgu aracı ile bilgi değiştirme işlemi öncesi yedek almanız tavsiye edilir. "Araçlar" - "Verileri Yedekle" - "Yedek Al" seçerek yedek alma işlemi yaptırabilirsiniz. Çok kullanıcılı ortamlarda, SQL sorgu aracını kullanmadan önce diğer bilgisayarlarda KTS nin kapalı olması tavsiye edilir, STOK dosyası kullanımda ise toplu bilgi değiştirme işlemi yapılamaz.

 

 

 

 

İyi çalışmalar dileklerimizle;

 

TekSoft

 

 

CafeMatic Internet Cafe Yönetim Yazılımı

CafeMatic

KTS (Kolay Ticari Set)

 

LabControl

 

Ajanda PRO