TekSoft Yazılım Web Siteniz
Forum Anasayfa Forum Anasayfa » KTS.SERi (Kolay Ticari Set SERi) » KTS.SERi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS Besemesi - KDV MATRAHI HK.
  SSS SSS  Forum Araması   Foruma Kayıt Olun Foruma Kayıt Olun  Giriş Giriş

KDV MATRAHI HK.

Cevap Yaz Cevap Yaz
Yazar
  Başlık Arama Başlık Arama  Konu Ayarları Konu Ayarları
create View Drop Down
Newbie
Newbie

Durum: Offline
Puanlar: 2
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı create Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Başlık: KDV MATRAHI HK.
    Gönderildi: 23.Şubat.2015 saat 00:16
Merhabalar;

Fatura yazdırırken ürünler de hem % 18 hemde %8 kdv uygulanacak ürünler var. dolayısıyla faturada matrah belirtmek gerekiyor. bunu programdan tasarım modunda açtım ama bulamadım. 

Resimde anlatmaya çalıştım yardımlarınızı bekliyorum.

Başa dön
teksoftadmin View Drop Down
Admin Group
Admin Group

Durum: Offline
Puanlar: 612
Mesaj Ayarları Mesaj Ayarları   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı teksoftadmin Alıntı  Cevap YazCevap Bu mesaja direkt link Gönderildi: 24.Şubat.2015 saat 04:27
Merhaba;

Rapor tasarımlarına KDV yüzdeleri ve KDV tutarı hazır alan olarak eklenebiliyor. Matrah bilgisi hazır alan olarak bulunmadığı için, bir formül ile eklenmesi gerekir.

Formül (hesaplanan bilgi) eklemek için, rapor tasarım ekranında bulunan "Hesap Makinesi" sembollü, fareyle üzerine gelince "değişken" ifadesi beliren simgeye tıklayıp seçiyorsunuz, daha sonra tasarım ekranında matrah bilgisinin yazdırılmasını istediğiniz alana tıklayarak değişkeni ekliyorsunuz. Eklenen değişken "variable.." ismiyle ekrana gelir.

Eklenen değişkenin hangi tür bilgiyi hesaplayacağını yine araç çubuğundan seçiyorsunuz. Eklediğiniz değişkene fare ile tıklayrak seçili hale getiriniz, sonrasında araç çubuğunda değişken türü olarak beliren "Metin" ifadesine  tıklayarak açılan seçimlerden "Para birimi" seçiniz.

Son olarak değişkenin formülü yazılmalıdır. Formül yazmak için değişken üzerinde farenin sağtuşuna tıklayıp menüden "Hesaplamalar..." seçiniz. Açılan hesaplama penceresindeki sol üst köşedeki bölüme formül yazılabilmektedir. Matrah için aşağıda koyu renkli gösterilen formül satırını girmeniz yeterlidir:

Value := (ISLEMKAYDI['KDVYUZDETUTARI1']*100/ISLEMKAYDI['KDVYUZDEORANI1'];

Yukarıdaki formül birinci KDV oranı için matrahı hesaplayıp yazdırmaktadır. İkinci KDV oranı için de aynı yöntemle değişken eklenebilir, formülde KDVYUZDEORANI2 ve KDVYUZDETUTARI2 ifadeleri kullanılır. İstenirse 3.KDV oranı için de formül eklenebilir.

TekSoft olarak fatura-irsaliye tasarımları konusunda ücretsiz yardımcı olmaktayız. Baskılı fatura formunuzun bir örneğini tarayıp eposta ile bize ulaştırırsanız, veya faks geçerseniz fatura ayarlarınız tarafımızdan yapılıp size eposta ile gönderilmektedir. Gönderilen epostadaki tasarımı programa yükleyip kullanabiliyorsunuz.

Bilgilerinize;

İyi çalışmalar dileklerimizle;
--

TekSoft

Başa dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz
  Konuyu Paylaş   

Foruma Atla Forum Yetkileri View Drop Down

Bu sayfa 7.098 saniyede yüklenmiştir.