LabControl

Türkçe Kullanıcı Dökümantasyonu - versiyon 1.0

Kurulum Bilgileri - mutlaka okuyunuz

İşletim sistemi seçimi : LabControl server yazılımını kurmadan önce, hangi işletim sistemine kurmaya karar veriniz. LabControl server için tavsiye edilen işletim sistemi WindowsXP dir. LabControl server, windows XP SP2 (service pack 2) ile de uyumlu çalışır. Ancak bilgisayar laboratuvarınızda 95/98 ile çalışan bilgisayarlar varsa, LabControl server yazılımını windows98/me işletim sistemine de kurabilirsiniz.

Server için Sistem Gereksinimleri:

Windows 98/Me/2000/XP/2003 işletim sistemlerinden birisi

1000 Mhz veya üzeri işlemci, 128MB veya üzeri bellek, 800x600 veya üzeri ekran çözünürlüğü, 20MB boş disk alanı.

Client için Sistem Gereksinimleri:

Windows 95/98/NT4/2000/XP/2003 işletim sistemlerinden birisi

600 Mhz veya üzeri işlemci, 64MB veya üzeri bellek, 10MB boş disk alanı.

Not : Client daha düşük özellikli bilgisayarlarda da çalışabilir ancak test edilmemiştir.

 

Server Kurulumu:

LabControl server yazılımınızı, laboratuvarınızı kontrol edeceğiniz bilgisayara (yönetici bilgisayarı) kurunuz. Server kurulumunu başlatmak için, LabServerSetup.exe dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.

Server kurulumu tamamlandığında, masaüstünde LabControl simgesi belirecektir. Bu simgeye tıklayarak server yazılımını çalıştırabilirsiniz.

Client kurulumuna geçmeden önce, LabControl server yazılımını kurduğunuz bilgisayarın adını (ağ komşularındaki bilgisayar adını) not ediniz. Server programı çalıştırıldığında "Server Bilgisayar Adı" adını mesajların gösterildiği bölümde "Server Hostname= ... " şeklinde göstermektedir.

 

Client Kurulumu :

LabControl client yazılımını kurmak için, laboratuvarınızdaki kontrol etmek istediğiniz bilgisayarlarda LabClientSetup.exe dosyasını çalıştırınız. LabControl client kurulumu başlatılacaktır.

LabControl client kurulumu size bir ekranda server adı ve port numarasını soracaktır:

Bu ekranda, LabControl Server HostName alanına (192.168.0.1 yazan yere), LabControl server yazılımını kurduğunuz bilgisayarın network adını girmeniz gerekir. Bu bilgi doğru girilmez ise Client-Server bağlantısı kurulamaz ! Varsayılan server port numarası ise 2002 değeridir.

Not : Server hostname alanına istenirse, server programının kurulduğu bilgisayarı IP numarası da girilebilir. Ancak otomatik IP li sistemlerde de sorunsuz kullanım için, IP numarası yerine bilgisayarın adının girilmesi tavsiye edilir.

Client kurulumu, bir sonraki ekranda size aşağıda resimde gösterilen seçenekleri sunar:

Bu ekranda ilk aşamada bir değişiklik yapmayınız. Sorulan bu bilgileri daha sonra Client Ayarlarından değiştirmeniz mümkündür. Bu ekranda sadece "Next" tuşuna basmanız tavsiye edilir.

LabControl client kurulumu böylece tamamlanmış olur. Kurulum sonrası Client başlat çubuğunda sağ alt köşede simge halinde çalışmaya başlar.

 

Server ve client kuruldu, şimdi ne yapmalıyım?

"İlk kullanım" bilgileri ile devam edebilirsiniz.

Not : LabControl Server ve LabControl Client, aynı bilgisayara kurulmamalıdır. Client yazılımı, kontrol etmek istediğiniz bilgisayarlara kurulmalı, Server Yazılımı ise yönetici bilgisayarına kurulmalıdır.

Tavsiye : Başlangıçta Client yazılımının deneme amaçlı bir veya iki bilgisayara kurulması tavsiye edilir. Programı kullanmaya başlayıp ilk ayarları yaptıktan sonra, kontrol etmek istediğiniz diğer bilgisayarlara Client yazılımını sonradan kurmanız tavsiye edilir.